Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap: a vidéki térségekbe beruházó Európa
Támogatott szervezet: Szent László Völgye Lovas Egyesület, Martonvásár
Elnyert LEADER támogatás: 3.000.000 Ft
Csákó, kösöntyű, szablya csaplékkal – ízlelgetjük a régi, szép szavakat. De a szavakhoz társuló látvány is lenyűgöző. Korhű huszár egyenruhát varrattak a martonvásári hagyományőrzők.
Az 1. Császárezred 1848-49-es rendszerben lévő egyenruháját varratták meg maguknak pályázati pénzből a Szent László Völgye Lovas Egyesület tagjai. A Leader Völgyvidék Közösség vidékfejlesztő szervezet három, az egyesület saját forrásból kétmillió forintot költött a viseletre, mondta el Varga Ferenc, a hagyományőrző huszárok kapitánya, önkormányzati képviselő.
Pályázati pénzből jutott a viseletre: a tervezés és a varrás egy évig tartott, de az eredmény magáért beszél (Fotó: Szent László Völgye Lovas Egyesület)
A posztót Erdélyben készíttették, a ruhát Veszprémben varrták Tatai Tamás műhelyében. (E szabóság készíti a parlamenti koronaőrség díszegyenruháját is.) A tervezés és a varrás egy évet vett igénybe. Az 1848-as forradalom és szabadságharc idején ez az ezred átállt a szabadságharcosokhoz, de nem volt idő és pénz akkor új egyenruhára, ezért csupán a csákórózsát cserélték ki: először tölgyfalombra, majd a magyar trikolórra. Sötétkék a nadrág és a dolmány, fekete a csákó, a három tiszt öltözéke arany zsinórral és gombokkal ékes, a négy altiszté és az 5 közhuszáré sárga-fekete zsinóros, rézgombos. Alul a dolmány, fölötte a mente viselődik, a derékon kösöntyű (díszes öv), lőportartó, szablya a csaplékkal (ez is öv), valamint a tarsoly része még az egyenruhának. Csizma is került, csákó, valamint lótakaró a huszár kedves lovának.
Forrás: Fejér Megyei Hírlap 2013.02.15.