Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap: a vidéki térségekbe beruházó Európa

Sajtóanyag

 FAO Európai Mezőgazdasági Bizottsága Nők és Családok a Vidékfejlesztésben tárgyú Munkacsoportja  

 Az Egyesült Nemzetek Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) Budapesti Regionális Hivatala illetve a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) 29 ország 50 képviselőjét látta vendégül június 29. és július 1. között a Nők és Családok a Vidékfejlesztésben tárgyú Munkacsoport 14. ülésének keretein belül. 

A Találkozó fő témája: nők vidékfejlesztésben betöltött szerepe, és a vidéki lakosság elvándorlása volt. A rendezvényen az Egyesült Nemzetek Fejlesztési Programja (UNDP), a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet, valamint a Nemzetközi Migrációs Szervezet is képviseltette magát.

A FAO Nők Munkacsoportja és a Család a Vidékfejlesztésben szervezet immár 1965-ös megalakulása óta rendszeresen tartott ülésein és tematikus találkozóin - a nemek közötti különbségre helyezve a hangsúlyt - foglalkozik a vidékfejlesztéssel, európai, Közép-Kelet európai (CEE) illetve a Független Államok Nemzetközösségének (CIS) területein.

A 14. ülést Maria Kadlecikova, az Európai és Közép Ázsiai Régió képviselője nyitotta meg, melyet követően Dr. Vajda László, az FVM EU Koordinációs és Nemzetközi Főosztályának vezetője és Wendy Peter-Hodel, a WPW távozó elnökének beszéde hangzott el.  Ezt az országok képviselőinek előadásai követték, melyekben jelentős hangsúlyt fektettek a vidéki területekről való elvándorlás kérdésére, különböző esettanulmányok ismertetésére és elemzésére. Napjainkban – mint ez a résztvevők prezentációiból is kitűnik – a migráció világszerte komoly probléma. Ez egyrészről aggasztó jelenség az elnéptelenedő falvak vagy a képzett mezőgazdasági munkaerő hiánya miatt, másrészről viszont eszköz lehet abban, hogy vidéki emberek kilábaljanak a szegénységből.

A találkozó során megválasztották a Munkacsoport elnökét Marina Calvino olasz képviselő személyében. A vezetőségben helyet kapott még az osztrák, a spanyol, a lengyel, a litván, az albán, a macedón és a svájci képviselő.

Utolsó napirendi pontként a tervezett feladatok és a WPW jövőbeni tevékenysége került megbeszélésre. Ezen belül a következő javaslatok és konzekvenciák születtek:

A második nap délutánján a résztvevők vidéki programon vehettek részt az FVM szervezésében és megismerkedhettek Vál község nőket érintő munkaerő-piaci és migrációs tapasztalataival a Polgármester asszony előadásában, majd az azt követő kérdések-válaszok során, valamint bepillantást nyerhettek a térség népművészeti és kulturális értékeibe is.

A következő Női Munkacsoport ülés még a 2010-es Európai Regionális Konferencia előtt kerül megrendezésre, ahol a tagországok vidékfejlesztési programját vitatják meg, a nemek közötti különbözőség vonatkozásában.

Nők és Családok a Vidékfejlesztésben tárgyú Munkacsoport 14. ülés

Nők és Családok a Vidékfejlesztésben tárgyú Munkacsoport 14. ülés

Nők és Családok a Vidékfejlesztésben tárgyú Munkacsoport 14. ülés

Nők és Családok a Vidékfejlesztésben tárgyú Munkacsoport 14. ülés